Jak być dobrym kierownikiem?

Debiutujesz na stanowisku kierowniczym? Nie bardzo wiesz, jak odnaleźć się w nowej roli i jak efektywnie kierować firmą i zarządzać pracownikami? A może Twoim celem jest to, aby podwładni darzyli Cię większym szacunkiem i z większym zaangażowaniem wypełniali powierzone przez Ciebie zadania?

Jeśli na przynajmniej jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że koniecznie musisz zapoznać się z tekstem, w którym przedstawiono wskazówki, jak być lepszym kierownikiem.

Chcę być dobrym kierownikiem

Niestety nie ma jednej, złotej zasady, która z dnia na dzień uczyniłaby z Ciebie godnego naśladowania kierownika. To, jakie cechy powinien posiadać idealny kierownik danego zakładu jest ściśle uwarunkowane od specjalizacji firmy. W branży informatycznej główny nacisk kładzie się na kwalifikacje i umiejętności, natomiast w handlu najważniejsza jest zdolność do nawiązywania kontaktów oraz dobra organizacja. Spośród wszystkich branż można jednak wyodrębnić kilka cech, jakie powinny przyświecać kierownikom z wszystkich specjalności.

Szacunek wobec podwładnych –  to kluczowa cecha, która potrzebna jest każdemu kierownikowi do zbudowania zgranego zespołu, w którym panować będzie miła atmosfera. W grupie osób każdy z nich ma inny charakter i to w gestii zwierzchnika leży fakt, aby wszystkich tych ludzi ze sobą połączyć, a także akceptować i szanować ich wszystkich w taki sam sposób.

Dobra organizacja pracy – to kolejna bardzo ważna umiejętność potrzebna kierownikowi. Bez niej niemożliwe będzie prawidłowe zarządzania zespołem i wykonywanie obowiązków. Profesjonalizm – każdy, kto pełni obowiązki kierownicze musi dobrze znać się na tym, co robi. W przeciwnym razie nie będzie w stanie zarządzać zakładem. Aby być dobrym zarządcą trzeba mieć odpowiednią wiedzę na ten temat popartą doświadczeniem. Kierownik musi być postrzegany jako ekspert w danej dziedzinie, w której nie ma dla niego żadnych niespodzianek.

Komunikatywny i bezpośredni – dobry kierownik musi jasno i konkretnie przedstawiać swoje stanowisko, bez zbędnego “owijania w bawełnę”.

Zdolności przywódcze – to kolejna cecha, jaką musi posiadać każdy kierownik bez względu na rodzaj specjalności, w jakiej pracuje. To jego zadaniem jest zespolenie ludzi i zarządzanie nimi w taki sposób, aby każdy z nich doskonale wiedział, co do niego należy.

Umiejętność pracy z ludźmi – dobrze by było, aby każdy kierownik był choć w minimalnym stopniu odznaczał się empatią do ludzi. To jego zadaniem jest zauważenie talentu, zaangażowania czy problemów swoich pracowników i wsparcie ich w tym okresie. Jeśli zatem chcesz być dobrym i cenionym przez ludzi kierownikiem musisz nie tylko wydawać polecenia, ale również słuchać swoich podwładnych. Do zbudowania dobrego zespołu konieczne jest zaangażowanie oraz sprawiedliwe traktowanie swych pracowników.

Pamiętaj, aby nie nadużyć swojej władzy. To podstawowy błąd wielu osób na tym stanowisku. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać tego przeciw pracownikom, np. do ich zastraszania. Musisz być zdecydowany i stanowczy tylko wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga, a wtedy z pewnością zostanie to przez zespół zrozumiane. Wówczas zyskasz opinię sprawiedliwego oraz racjonalnego człowieka, który nie tylko wie, jak dzielić się władzą, rozdzielając między pracownikami poszczególne zadania do wykonania, ale również jest człowiekiem, któremu można zaufać.

Będziesz cieszyć się poważaniem wśród pracowników tylko wtedy, kiedy Twojemu zachowaniu będzie towarzyszyć uczciwość. Dobry szef widzi o wiele więcej niż tylko czubek własnego nosa. Ma poczucie humoru i lubi żartować z ludźmi, ale gdy tylko zaczną im doskwierać jakiekolwiek problemy, to właśnie on pierwszy powinien je zauważyć.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top