Jak bronić się przed mobbingiem?

Mobbing to pojęcie i zarazem zjawisko, które zaczyna pojawiać się w codziennym życiu coraz częściej. To problem wobec którego nie można przejść obojętnie, dlatego szybka reakcja jest kluczem do sukcesu.

Czym jest mobbing? Terminem tym określamy psychiczne znęcanie się nad pracownikami poprzez ich ignorancję lub zarzucanie obowiązkami służbowymi.

Mobbing w pracy

Wielokrotnie zdarza się, że przełożeni krzyczą na swoich pracowników, przy okazji nie przebierając w słowach, przez co w istotnym stopniu obniżają poczucie ich własnej wartości. Konsekwencją tych działań mogą być poważne zaburzenia psychiczne, prowadzące również do powstania depresji. Zazwyczaj mobbing skierowany jest do jednej osoby, choć zdarzają się sytuacje (ale rzadziej), że mobbingowana zostaje cała grupa osób.

W firmach, w których dopuszcza się stosowanie mobbingu panuje bardzo zła atmosfera. Wielokrotnie jest ona związana z częstym przepływem pracowników, co nie pozostaje obojętne na jakość wykonywanych obowiązków i efektywność firmy. Mianem mobbera nazywa się osobę, która prześladuje innych. Zazwyczaj jest to szef, choć zdarzają się sytuacje, że współpracownicy między sobą także dopuszczają się dręczycielstwa. Mimo to w takiej sytuacji to zawsze pracodawca ponosi odpowiedzialność za relacje między pracownikami. Kodeks Pracy jasno określa, że szef powinien błyskawicznie zareagować, jak tylko zauważy, że w jego firmie dochodzi do aktów mobbingu.

Sposoby walki z mobbingiem

Ofiarą mobbera może być każdy. I pewność siebie czy wrodzone zdecydowanie nie ma tu zbyt wielkiego pola do popisu. Każdy z nas może paść ofiarą niesmacznych żartów czy aktów poniżenia. Dlatego zawsze dobrze jest wiedzieć, jak w takich sytuacjach należy zareagować.
Aby ułatwić to zadanie zebrałam garść porad, które ułatwią walkę z mobbingiem.

Przede wszystkim należy wypowiedzieć otwartą wojnę prześladowcy, tzn. nie chować się w cień. Twoim obowiązkiem jest dobitnie powiedzieć mobberowi, że nie życzysz sobie takiego traktowania i pragniesz, aby zwracał się do Ciebie w taki sposób, w jaki robił to dotychczas.

Nigdy nie zatajaj faktu, że padłeś ofiarą mobbingu. To właśnie współpracownicy mogą Ci pomóc. Druga kwestia jest taka, że mobber zazwyczaj znęca się tylko nad tymi osobami, co do których ma pewność, że nikt tego nie zauważy. Gdy tylko poczuje, że został zdemaskowany zacznie czuć zagrożenie.

Zastosowałeś wszystkie te wskazówki, a sytuacja nadal się nie zmieniła? Wówczas musisz swe kroki skierować do pracodawcy. Obowiązkiem każdego szefa jest walka z mobbingiem. Pomocne w całym tym procederze będzie napisanie oficjalnego pisma do kierownika, które będzie istotnym dowodem, gdy dojdzie do postępowania sądowego. Z takim samym pismem możesz zwrócić się do szefa placówki – nawet wtedy, gdy to właśnie on pełni rolę mobbera. Nikt nie może dręczyć Cię psychicznie w miejscu pracy.

Jeśli nadal sytuacja nie uległa poprawie i cały czas jesteś prześladowany, wówczas zastosuj inny sposób – zapisuj każdy przypadek aktu mobbingu z uwzględnieniem dokładnej daty i godziny. Pomocne będzie również skierowanie się do lekarza, który podda ocenie Twój stan zdrowia, zwłaszcza psychiczny. Stresowa sytuacja w pracy i strach przed każdym pójściem do niej może bardzo negatywnie odbijać się na Twoim stanie zdrowia. Wtedy możesz być pewien, że lekarz wystawi stosowne zaświadczenie mówiące o tym, że relacje w pracy odbijają się niekorzystnie na Twoim zdrowiu i samopoczuciu.

Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Sądu Pracy.

Jeśli naprawdę masz już tego serdecznie dość i chcesz zacząć normalnie pracować, ale w innym miejscu niż to, w którym jesteś obecnie możesz rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Nie będziesz wówczas musiał czekać dwóch tygodni na zakończenie okresu wypowiedzenia.

Masz również prawo starać się na drodze sądowej o zadośćuczynienie za straty moralne oraz uszczerbek na zdrowiu.

Największym błędem, jaki popełniają osoby mobbingowane, to nie zwracanie uwagi na psychiczne dręczycielstwo, bez względu na to, czy ofiarą jesteś Ty czy może kolega lub koleżanka z grupy. Jeśli zignorujesz problem możesz być pewien, że z czasem ulegnie on jeszcze większemu nasileniu.

 

 

 

 

 

 

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top