Jak brać kreatynę?

Jak brać kreatynę?

Jak brać kreatynę?

Jednym z najbardziej popularnych i zarazem bezpiecznych suplementów diety jest kreatyna. Celem jej stosowania jest szybki wzrost masy oraz siły w krótkim okresie czasu. Jednak zanim po nią sięgniemy powinniśmy co najmniej kilka miesięcy wcześniej rozpocząć trening na siłowni.

Wielu jednak decyduje się na przyjmowanie kreatyny w jednakowym czasie z ćwiczeniami na siłowni. Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie, ale mało bezpieczne. Wielokrotnie zdarzały się przypadki, że po odstawieniu kreatyny problemem stawało się podniesienie ciężaru, który jeszcze do niedawna był dla nas bułką z masłem. Dlatego bezpiecznie jest najpierw rozpocząć trening na siłowni (przynajmniej na trzy miesiące przed) , a dopiero potem branie kreatyny. W ten sposób nasza sylwetka będzie mogła odpowiednio dobrze się ukształtować.

Od kiedy kreatyna?

Przede wszystkim należy mieć ukończone 16 lat. Działanie kreatyny opiera się na zwiększeniu masy i siły, dlatego najlepiej ją przyjmować wtedy, gdy zakończy się okres dojrzewania. Dodatkowo, suplement diety powoduje zwiększenie odporności na ból oraz stres oraz zwiększa podatność organizmu na wchłanianie białka.

Kiedy pierwsze efekty?

Pierwsze widoczne efekty brania kreatyny są widoczne już po tygodniu.

Jak wpływa kreatyna na sposób odżywiania? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. W trakcie przyjmowania tego preparatu należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Fundamentem diety są węglowodany oraz białko, a także wypijanie dziennie minimum trzech litrów płynów – najlepiej wody niegazowanej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku nie dostarczania organizmowi wymaganej ilości wody, może dojść do silnych skurczy, zwłaszcza w nogach. Warto wiedzieć, ze zwiększając ilość spożywanego białka, które jest budulcem mięśni, masz szanse osiągać znacznie lepsze efekty.

O wiele więcej korzyści ma się z cyklicznego przyjmowania kreatyny niż ciągłego. Dlatego najlepiej jest przyjmować suplement przez sześć tygodni, a potem zrobić 2-3 tygodnie przerwy. Zachowanie przerwy umożliwi organizmowi zmniejszenie zapasów, co w rezultacie sprawi, że będzie większy przyrost mięśni.

Jakie dawki?

Jeśli zaczynasz brać kreatynę, warto zapamiętać:

 • dni treningowe – 5 g rano,
 • po treningu – 5 g,
 • nietreningowe – 5 g rano.

Tags:

About the Author

1 komentarz

Trackback  •  Comments RSS

 1. Masterro pisze:

  Kreatyne najlepiej jest brac minimum 8 tyg. 8-12 tyg to opcjonalny cykl. Okres wyplukania kreatyny z organizmu to 4 tyg.
  Wiec 8-12 tyg cykl 4 tyg przerwy.
  Co do dawkowania to 5g przed treningien i 5g po treningu.
  W nietrenigowy tez mozna brac 10g rozbite na 2 porcje.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top