Gdzie można zawrzeć ślub kościelny?

W wielu filmach, głównie produkcji amerykańskiej, widać jak para młodych ludzi zawiera związek małżeński na łonie natury, np. na plaży, w ogrodzie czy na polanie w lesie. Widząc taki obraz sami mamy ochotę zawrzeć ślub właśnie w takiej niecodziennej scenerii.

Czy taki ślub możliwy jest w Polsce? Co na ten temat ma do powiedzenia Kościół? Między innymi o tym będzie można przeczytać w poniższym artykule.

Najpierw warto zacytować fragment  Kodeksu Prawa Kanonicznego (1118§ 1), który mówi:

„Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza”.

Jednak jest to bardzo ogólne stwierdzenie, część kodeksu sformułowana w dość mało konkretny sposób, od którego istnieją pewne odstępstwa.

Biskup diecezjalny w niektórych sytuacjach może wydać pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego w innym miejscu niż kościół. Zwykle jednak chodzi o sytuacje, w których małżeństwo zawierane jest w rodzinnym domu któregoś z narzeczonych.

Małżeństwo w formie zwykłej i nadzwyczajnej

Ale jak odróżnić, że jedno miejsce nadaje się na ślub, podczas gdy inne od razu zostaje zdyskwalifikowane? W myśl prawa kanonicznego, najlepsze miejsce do zawarcia związku małżeńskiego jest takie, które może nadać religijną atmosferę oraz ślub w danym miejscu nie może wzbudzać zaskoczenia czy też zgorszenia wśród ludzi.

Wyżej wymieniony przykład dotyczy tylko takich okoliczności, w których małżonkowie chcą zawrzeć małżeństwo w zwykłej formie, przy udziale dwóch świadków zwykłych oraz osoby duchownej. Wyróżniamy jeszcze formę nadzwyczajną, która polega na tym, że małżeństwo zawierane jest tylko w obecności dwóch świadków, bez udziału osoby duchownej. Tego rodzaju przypadek jest możliwy tylko w sytuacji, gdy istnieje realne ryzyko nagłej śmierci któregoś z narzeczonych albo gdy nie można odnieść się do miejscowego ordynariusza lub proboszcza w okresie jednego miesiąca, co w naszym kraju się nie zdarza. A zatem ślub w miejscu innym niż kościół czy kaplica jest możliwy tylko w przypadku niebezpieczeństwa  śmierci.

Większość narzeczonych marzy, aby ich ślub był wyjątkowy i niecodzienny. Taki, aby na długo wyrysował się w pamięci. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ślub to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu każdego człowieka, której nie można powtarzać, kiedy tylko się chce. Podejmując przygotowania ślubne warto pamiętać, że miejsce, w którym będziemy wstępować w związek małżeński musi być odpowiednie z punktu widzenia prawa kanonicznego. Jeśli takie wymogi nie zostaną spełnione, małżeństwo nie będzie ważne.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top