Co musisz wiedzieć o gwieździe betlejemskiej?

Co musisz wiedzieć o gwieździe betlejemskiej

Co musisz wiedzieć o gwieździe betlejemskiej

Te kwiaty są symbolem świąt. Najpopularniejsze są czerwone, ale pięknie i oryginalnie wyglądają też gwiazdy betlejemskie w kolorze białym lub różowym.

Poinsecję lepiej kupić w kwiaciarni niż na targu. To roślina wrażliwa na chłód. Jeśli była przechowywana w zimnie, szybko uschnie. Warto sprawdzić, czy była uprawiana w Polsce czy sprowadzono ją z Holandii lub Niemiec. Krajowe roślinki są z reguły bardziej odporne.

Dobre miejsce

Gwiazdę stawiamy w głębi pokoju, bo choć lubi mieć sporo światła, nie może stać bezpośrednio na słońcu, szkodzą jej także przeciągi. Powinna mieć cały czas wilgotną ziemię. Podlewamy ją obficie, a nadmiar wody wylewamy z podstawki.

Stylowa ozdoba

Gwiazda betlejemska jest bardzo efektowna. Wystarczy włożyć ją do ładnej osłonki, przewiązać kokardą i już wygląda pięknie. Można ją też wykorzystać do stworzenia świątecznych dekoracji. Aby wykonać taką kompozycję wystarczy przystroić poinsecję świerkowymi gałązkami, szyszkami i bombkami choinkowymi. Przygotowując taki stroik trzeba uważać, bo liście tej rośliny zawierają drażniący śluzówki sok mleczny.

Kolejne kwiaty

Jeśli chcemy zachować gwiazdę betlejemską na drugi rok, wiosną mocno ją przycinamy, a w maju przesadzamy. Od października przykrywamy ją pudełkiem przez 14 godzin na dobę. Roślina musi mieć całkowitą ciemność. Wtedy na święta znów wypuści kwiaty.

Dobry wybór

Gdy kupujemy gwiazdę betlejemską, powinniśmy zwrócić uwagę, czy jej liście są gęste i ciemnozielone. Tych, które już pożółkły nie da się odratować. To znak, że roślina była źle pielęgnowana i w domu szybko zwiędnie.

Tags:

About the Author

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top